Bundesliga – liga niemiecka

RB Lipsk

Bundesliga |

30 marca 2024

15:30

FSV Mainz 05
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 18 marca 2024 12:38.

Bundesliga bez tajemnic. Aktualne informacje na temat bieżących wydarzeń z ligi niemieckiej. Tabela, terminarz, kursy oraz typy bukmacherskie. To wszystko znajdziesz na naszej stronie.

Oferta dla czytelników goal.pl

Fortuna

Aż do 335 zł

Bez ryzyka 300 zł i freebety 35 zł z kodem GOAL

+18 | Obowiązuje regulamin | Graj odpowiedzialnie Pełen reg
Bierz bonus od bukmachera!

Bundesliga – aktualności

Obecny mistrzBayern Monachium
Założenie28 lipca 1962
SiedzibaFrankfurt nad Menem, Niemcy
PrezesReinhard Rauball
Najwięcej zwycięstwBayern Monachium (33)
Niższy poziom rozgrywkowy2. Bundesliga
Ostatni król strzelcówNiclas Fullkrug, Christopher Nkunku – 16
Oficjalny skrótBL

Liga niemiecka – Bundesliga

Niemiecka Bundesliga od dawna jest zaliczona, obok Premier League, La Liga, Serie A i Ligue 1, do grona pięciu najlepszych lig w Europie. Ma to swoje odzwierciedlenie również w krajowym rankingu UEFA, który jest ustalany na podstawie wyników klubów w europejskich pucharach. Niemcy zajmują w nim obecnie trzecie miejsce, po tym jak przed rozpoczęciem sezonu 2019/20 wyprzedzili Włochy.

Wyniki meczów Bundesligi prezentujemy tuż po zakończeniu każdego meczu. Aktualna tabela ligi niemieckiej jak i inne statystyki są dostępne w specjalnej sekcji. Tam prezentujemy również terminarz i klasyfikację strzelców, w której od wielu sezonów w ścisłej czołówce znajduje się Robert Lewandowski. 

Tabela Bundesligi uwzględniająca najlepszych strzelców w historii także prezentuje się świetnie z polskiego punktu widzenia. Robert Lewandowski zajmuje w niej drugie miejsce. Liderem jest Gerd Mueller, który zdobył 365 goli w 427 meczach. Najbardziej utytułowanym klubem ligi niemieckiej jest Bayern Monachium. Bawarczycy zdobywali mistrzostwo Niemiec aż 33 razy. Po pięć tytułów na swoim koncie mają Borussia Dortmund i Borussia Moenchengladbach.

Rozgrywki Bundesligi

W odpowiednich sekcjach przygotowaliśmy interesujące dla Was statystyki i dane odnośnie rozgrywek ligi niemieckiej – bundesliga terminarz. Znajdziecie w nim wszystkie nadchodzące mecze Bundesligi z dokładnymi datami rozgrywek poszczególnych drużyn.

Dowiedz się jakie są aktualne rezultaty oraz pozycje drużyn odwiedzając tabelę ligi niemieckiej. Najważniejszych i najbardziej skutecznych piłkarzy znajdziesz w sekcji zbierającej strzelcy bundesligi.

Odbierz darmowy kod promocyjny STS i zyskaj już przy pierwszej rejestracji!

System rozgrywek ligi niemieckiej

Aktualnie, choć zmieniało się to na przestrzeni lat, w rozgrywkach pierwszej Bundesligi, która decyduje o mistrzowskim tytule udział bierze 18 zespołów. Rywalizacja podzielona jest na dwie rundy – jesienną i wiosenną. W całym sezonie oba zespoły rywalizują ze sobą dwukrotnie. Drużyna, która zajmie na koniec pierwsze miejsce w tabeli może tytułować się tytułem mistrza Niemiec.

Rywalizacja toczy się nie tylko o mistrzowski tytuł, ale także o kolejne miejsca dające prawo do reprezentowania Niemiec w europejskich pucharach. Obecnie pierwsze cztery lokaty w tabeli dają prawo występów w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Drużyna, która kończy rywalizację na piątym miejscu otrzymuje bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Europy, natomiast szósta drużyna tabeli przystępuje do rywalizacji na europejskiej arenie od trzeciej rundy kwalifikacyjnej do Ligi Europy. Dodatkowo prawo gry w fazie grupowej tych rozgrywek należy się triumfatorowi Pucharu Niemiec (DFB-Pokal).

Równie dużych emocji, co rywalizacja o czołowe miejsca, dostarcza również walka o utrzymanie w Bundeslidze. Od sezonu 2008/09 z najwyższą klasą rozgrywkową automatycznie żegnają się dwie najsłabsze drużyny w danym sezonie ligowym (w przeszłości z ligi spadały trzy lub nawet cztery zespoły). Drużyna, która kończy rozgrywki na 16. miejscu, po zakończeniu sezonu, mierzy się w barażowym dwumeczu z trzecim zespołem zaplecza Ekstraklasy – 2. Bundesligi. Zwycięzca tej rywalizacji w kolejnym sezonie gra w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Historia Bundesligi

Historia niemieckiej Bundesligi sięga 1963 roku, ale nie oznacza to, że wcześniej za naszą zachodnią granicą nie rozgrywane były rozgrywki ligowe. Niemiecka Federacja Piłkarska (DFB) została założona w 1900 roku, a trzy lata później wyłoniony został pierwszy mistrz kraju, którym została drużyna VfB Lipsk. Początkowo, przez wiele lat, rywalizacja odbywała się na poziomie amatorskim w wielu regionalnych ligach. Dopiero pod koniec lat 50-tych stworzonych został pięć regionalnych lig (Oberliga), których mistrzowie i wicemistrzowie rozgrywali serię play-offów o prawo do występu w finałowym meczu, który decydował o mistrzowskim tytule. W podobnym czasie we Wschodnich Niemczech także zostały utworzone rozgrywki ligowe, które toczyły się aż do 1991 roku, do momentu zjednoczenia Niemiec.

Rywalizacja w Zachodnich Niemczech w tym formacie toczyła się aż do sezonu 1962/63. W międzyczasie, latem 1962 roku Niemiecka Federacja Piłkarska (DFB) podjęła decyzję o powołaniu narodowej ligi – Bundesligi, której rozgrywki zainaugurowane zostały od sezonu 1963/64. Pierwsze historyczne spotkanie odbyło się dokładnie 24 sierpnia 1963 roku.

W pierwszym sezonie do rywalizacji przystąpiło 16 drużyn, choć gotowość do gry wyrażało aż 46 klubów. Uczestnicy pierwszego sezonu Bundesligi wyłonieni zostali spośród poszczególnych Oberlig, na podstawie ich dotychczasowych sukcesów oraz aspektów ekonomicznych. Co ciekawe, wśród klubów, które zagrały w pierwszym sezonie zabrakło najbardziej utytułowanego obecnie zespołu – Bayern Monachium, który w najwyższej klasie rozgrywkowej gra nieprzerwanie od sezonu 1965/66. Pierwszym triumfatorem Bundesligi zostało 1. FC Köln, które w ligowej tabeli wyprzedziło drużyny Meidericher SV i Eintrachtu Frankfurt.

Liga niemiecka po zjednoczeniu Niemiec

W 1991 roku, po zjednoczeniu Niemiec, do rywalizacji w Bundeslidze przystąpiły również zespoły z terytorium byłego NRD. Z tego powodu w sezonie 1991/92 rozgrywki zostały powiększone do 20 drużyn i uzupełnione przez dwa kluby ze wschodnich Niemiec – Dynamo Drezno i Hansę Rostock.

Od momentu powołania Bundesligi, okazję do występów w najwyższej klasie rozgrywkowej miało dotychczas 56 zespołów. Rywalizację w 57-letniej historii zdecydowanie zdominował wspomniany Bayern Monachium, który 28 razy sięgał po mistrzowski tytuł. Bawarczycy rywalizację na podium kończyli aż 43 razy i nic nie zanosi się, aby ich dominacja została w najbliższym czasie przerwana.

Bundsliga - Liga niemiecka
Bundesliga – Źródło: PressFocus

Bundesliga – Kluby

Obecnie w rozgrywkach Bundesligi udział bierze 18 klubów, ale w dotychczasowej historii okazję do występów w najwyższej niemieckiej klasie rozgrywkowej miało 67 zespołów. Jeszcze do niedawna zespół Hamburgera SV mógł pochwalić się mianem drużyny, która nieprzerwanie występowała w Bundeslidze od momentu jej założenia, ale w sezonie 2017/18 pożegnał się z ligą. Aktualnie najwięcej sezonów w Bundeslidze na swoim koncie mają Bayern Monachium i Werder Brema – po 58.

W sezonie 2023/24 udział biorą trzy, które rywalizowały w pierwszym sezonie Bundesligi – Borussia Dortmund, Eintracht Frankfurt i FC Köln. Ponadto o tytuł rywalizują Bayern Monachium, RB Lipsk, Union Berlin, SC Freiburg, Bayer Leverkusen, VfL Wolfsburg, FSV Mainz, Borussia M’gladbach, TSG 1899 Hoffenheim, Werder Brema, VfL Bochum, FC Augsburg, VfB Stuttgart, FC Heidenheim i SV Darmstadt.

Zdecydowana większość klubów ma swoje siedziby w zachodniej części Niemiec. Aż pięć klubów pochodzi z Nadrenii Północnej-Westfalii. W sezonie 2023/24 w Bundeslidze rywalizują również dwa kluby mające swoje siedziby na terytorium byłego NRD – Union Berlin i RB Lipsk.

Bundesliga – Najlepsi strzelcy

Myśląc o najlepszych strzelcach Bundesligi do głowy przychodzi przede wszystkim nazwisko legendarnego napastnika Bayernu Monachium Gerda Müllera, który w latach 1965-1979 zdobył 365 bramek w 427 ligowych występach.

Bramkowy rekord Müllera jeszcze niedawno wydawał się nie do poprawienia, ale wyzwanie rzucił mu Robert Lewandowski. Ostatecznie jednak Polak, przed przeprowadzką do Barcelony, zatrzymał się na licznie 312 bramek, co pozwala zajmować mu drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. W swoim ostatnim sezonie na boiskach Bundesligi zrzucił na trzecią lokatę Klausa Fischera – 268 bramek.

Na boiskach Bundesligi, w trakcie jej dotychczasowej historii, grało także wielu innych świetnych napastników. Można tu wymienić między innymi Juppa Heynckesa (220 bramek), Manfreda Burgsmüllera (213) czy Claudio Pizarro (197 goli).

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki, nie jest również zaskoczeniem, że Gerd Müller i Robert Lewandowski są rekordzistami pod względem ilości zwycięstw klasyfikacji najlepszych strzelców. Obaj po koronę króla strzelców sięgali siedem razy, R Kolejni w tym rankingu – Ulf Kirsten i Karl-Heinz Rummenigge – mianem najlepszego strzelca ligi mogli pochwalić się trzy razy.

Liga niemiecka – rekordy klubowe

Większość klubowych rekordów w historii Bundesligi należy, co nie jest zaskoczeniem, do Bayernu Monachium, który wręcz zdominował rywalizację. Bawarczycy, o czym pisaliśmy wyżej, mistrzowski tytuł zdobywali już 33 razy. Obecnie mogą się również pochwalić rekordową liczbą, jedenastu mistrzowskich tytułów zdobytych z rzędu.

W sezonie 2012/13 Bayern ustanowił również punktowy rekord, kończąc rozgrywki z 91 punktami na koncie. Odniósł wtedy także rekordową liczbę 29 zwycięstw, co wyrównał również rok później. W sezonie 1971/72 Bayern zdobył natomiast rekordową liczbę 101 bramek.

Do bawarskiego zespołu należy również rekord kolejnych zwycięstw. Piłkarze Bayernu triumfowali w 19 kolejnych ligowych spotkaniach w trakcie sezonu 2013/14. Jeszcze bardziej okazale prezentuje się seria ligowych spotkań bez porażki. W trakcie sezonów 2012/13 i 2013/14 Bayern nie przegrał aż 53 kolejnych meczów.

Nie wszystkie rekordy należą jednak do Bayernu. Pod względem średniej frekwencji liderem Bundesligi jest Borussia Dortmund, którą w sezonie 2015/16 na każdym meczu u siebie oglądało średnio 81 178 kibiców.

Liga niemiecka i rekordy indywidualne

Indywidualny rekord występów w Bundeslidze należy do byłego obrońcy Eintrachtu Frankfurt Karla-Heinza Körbela, który w latach 1972-1991 zaliczył 602 występy. Kolejne lokaty w tej klasyfikacji zajmują Manfred Kaltz (581 występów w Hamburgerze SV) oraz Oliver Kahn (557 występów dla Bayernu Monachium i Karlsruhe).

Wśród polskich zawodników największą ilością występów mogą się pochwalić Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek, którzy na murawie w trakcie meczów Bundesligi pojawiali się już ponad 300 razy.

Zawodnikiem, który może się pochwalić największą liczbą mistrzowskich tytułów jest zawodnik Bayernu Monachium – Thomas Mueller, który z bawarskim klubem triumfował w rozgrywkach aż 12 razy. Wśród trenerów, w mistrzowskiej klasyfikacji, prowadzi Udo Lattek, który osiem razy sięgał po tytuł (sześć razy z Bayernem i dwa razy z Borussią MGladbach).

Szkoleniowcem, który najwięcej razy zasiadał na trenerskiej ławce w Bundeslidze jest Otto Rehhagel – 829 spotkania.

Kilka indywidualnych rekordów należy do reprezentanta Polski Roberta Lewandowskiego, który jest między innymi najlepszym strzelcem w historii Bundesligi wśród obcokrajowców. Polski napastnik ustanowił również rekordy w szybkości zdobycia trzech (4 minuty), czterech (6 minut) i pięciu (9 minut) bramek w jednym spotkaniu.

Bundesliga w TV

Rozgrywki niemieckiej Bundesligi od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony polskich kibiców, nie jest więc niczym dziwnym, że większość spotkań możemy obejrzeć w polskiej telewizji. Od sezonu 2021/22 prawa do transmisji Bundesligi należą do nowej na polskim rynku platformy Viaplay. Transmisje ze spotkań ligi niemieckiej oferują również, po spełnieniu warunków, legalni bukmacherzy działający w Polsce.

Zapowiedzi meczów Bundesligi 2023/24

Obecnie w każdym sezonie Bundesligi rozgrywane są 272 mecze, które podzielone są na 34 kolejki. W naszym serwisie prezentujemy szczegółowe zapowiedzi wszystkich spotkań. Znajdziecie w nich między innymi analizę obu zespołów, ich sytuację kadrową, aktualne kursy bukmacherskie, nasze typy i informacje o transmisjach. Więcej w dziale typy na Bundesligę