El. ME: Niemcy triumfują w Belfaście

Joachim Loew

Nowym liderem grupy C eliminacji Mistrzostw Europy 2020 po wrześniowej przerwie reprezentacyjnej zostali reprezentanci Niemiec, którzy pokonując na wyjeździe Irlandię Północną 2:0 zanotowali czwarte zwycięstwo w kampanii kwalifikacyjnej. Na listę strzelców w Belfaście wpisali się Halstenberg oraz Gnabry.

Do trzech zmian względem ostatniego eliminacyjnego meczu z Białorusią doszło w wyjściowej jedenastce Irlandii Północnej – miejsca Smitha, Jonesa i Magennisa zajęli Dallas, Saville oraz McGinn. Dwóch piłkarzy wymienił w pierwszym składzie po porażce z Holandią Joachim Loew – Taha oraz Schulza zastąpili Halstenberg i Brandt.

W pierwszych minutach, dość niespodziewanie inicjatywę przejęli gospodarze, którzy w siódmej minucie mogli, a nawet powinni objąć prowadzenie – po błędzie Kroosa na własnej połowie, oko w oko z Neuerem stanął Washington, który przegrał jednak pojedynek z bramkarzem Bayernu.

Pod koniec drugiego kwadransa, odważniej atakować zaczęli podopieczni Joachima Loewa. W 27. minucie, po groźnym strzale Wernera, futbolówka wyraźnie odbiła się od ręki Cathcarta, ale arbiter nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki. Chwilę później, po centrze z rzutu rożnego, piłki do siatki z pięciu metrów nie zdołał skierować Sule.

Ciekawie zrobiło się w końcówce pierwszej połowy – w 45. minucie, po silnej wrzutce Dallasa i niepewnej interwencji Reusa, czysto w piłkę nie trafił ustawiony tuż przed bramką Washington. Już w doliczonym czasie gry, “setkę” zmarnował Werner, który nie zdołał pokonać Peacocka-Farrella strzałem z sześciu metrów.

Niespełna sto sekund po wznowieniu gry, znów doskonałą sytuację wykreowali sobie reprezentanci Niemiec, ale strzał Klostermanna zdołał zatrzymać bramkarz. W 48. minucie było już jednak 0:1 – po dośrodkowaniu Klostermanna z prawej flanki piłkę przedłużył jeszcze Brandt, a kapitalnym uderzeniem z woleja futbolówkę w siatce ulokował Halstenberg.

Chwilę później mogło być już nawet 0:2, ale najpierw strzał Wernera z ostrego kąta wybronił Peacock-Farrell, natomiast dobijający Klostermann posłał futbolówkę w trybuny. Podopieczni Joachima Loewa nie zwalniali tempa i w 52. minucie znów byli bliscy zdobycia bramki, ale tym razem z niewielkiej odległości pomylił się Gnabry.

Kilkadziesiąt sekund później fantastyczną interwencją popisał się Peacock-Farrell, który zdołał odbić piłkę na rzut rożnym po płaskim uderzeniu Wernera z linii pola karnego. W 56. minucie z rzutu wolnego przymierzył za to Reus, ale kolejną paradą popisał się bramkarz Irlandii Północnej.

Po nawałnicy w kierunku bramki gospodarze, podopieczni trenera O’Neilla zdołali przenieść ciężar gry pod bramkę Neuera – w 63. minucie przed szansą na zdobycie wyrównującej bramki stanął Dallas, ale płaskie uderzenie powędrowało obok słupka.

Kiedy wydawało się, że spotkanie w Belfaście zakończy się wygraną reprezentacji Niemiec w stosunku 1:0, podopieczni Joachima Loewa dołożyli drugą bramkę w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Prostopadłym podaniem popisał się wówczas Havertz, a piłkę z bardzo ostrego kąta w świetle bramki zmieścił Gnabry.

Irlandia Północna – Niemcy 0:2 (0:0)

0:1 Halstenberg 48′
0:2 Gnabry 90+3′

McNair, Saville – Gnabry

Irlandia Płn.: Peacock-Farrell – Lewis, J. Evans, Cathcart, Dallas – Saville (70′ Maggenis), Davis, McNair – McGinn (59′ Whyte), Washington (83′ Lavery), C. Evans

Niemcy: Neuer – Halstenberg, Sule, Ginter (40′ Tah), Klostermann – Brandt, Kimmich, Kroos – Reus (85′ Can), Gnabry, Werner (68′ Havertz)